Onet zamyka Blog.pl - czyli o tym jak tysiące polskich blogerów prawdopodobnie straci swoje blogi, oraz o tym... co my możemy z tym zrobić :)

Selection_800.png

Jak przez ostatnie dni mogliśmy wyczytać w różnych miejscach, serwis blogowy https://blog.pl/ wkróce zostanie zamknięty i pozostawi na lodzie tysiące polskich blogerów.

By nie przytaczać tutaj niepotrzebnie całości, chciałbym was po prostu na początek odesłać do artykułu: http://www.wirtualnemedia.pl/artykul/blog-pl-koniec-dzialalnosci-grupa-onet-rasp-to-efekt-rosnacej-roli-mediow-spolecznosciowych

Pytanie na początek: Jakbyście się czuli, gdyby nagle miejsce któremu poświęciliście nierzadko setki godzin pracy... nagle miało zniknąć?

Na szczęście, jeżeli jesteś na Steem, to nie musisz się już o to martwić, bowiem jak wiemy... to co jest zapisane na blockchainie, zostaje tam na zawsze :)

Jeżeli natomiast nie masz pojęcia o czym mówię, to przeczytaj koniecznie ten wpis.Tłumaczę tam dlaczego Steemit to nie jest zwykła strona internetowa i tłumaczę jak sieć Steem jest zbudowana :)

Gdzie jest problem...

... tam jest i okazja by go rozwiązać :)

Mam nadzieję, że już kiełkuje wam w głowie kilka pomysłów związanych z całą sytuacją. Całość można by zacząć od słów: "a co jeżeli oni wszyscy przyszli by tutaj?" :)

Jest wiele powodów dlaczego Steem i Steemit nie ma obecnie nawet 1 mln użytkowników. Wśród nich są na pewno:

 • Steem wydaje się zbyt piękny by mógł być prawdziwy - ludzie są sceptyczni (trudno ich winić)
 • Najlepsi blogerzy i influencerzy mają już swoje miejsce w sieci. Oni z kolei nie chca się przenosić.

A co jeżeli pozyskalibyśmy na raz dużą grupę dośiwadczonych blogerów?

Jak przejąć tysiące użytkowników blog.pl?

Zacznijmy od tego, że teoretycznie, naprawdę bardzo wiele rzeczy jest możliwe. Oglądaliście Incepcję? Tam pada fajna kwestia:

https://i.imgur.com/8Ny84QY.gif

A co jeżeli by tak serwis blog.pl na przykład... kupić? :) Wiem, pewnie uśmiechneliście się pod nosem, bowiem to raczej nie będzie kwota kilku tysięcy złotych. Mnie, ani całą polską społeczność raczej by na to nie było stać, nawet jeżeli byśmy się wszyscy zrzucili... ale znam ludzi, którzy może mogli by sobie na to pozwolić :P

IMG_20171105_210614.jpg Na zdjęciu @noisy i @ned podczas SteemFest2017 w Lizbonie

Pytanie powinno jednak brzmieć, czy to w ogóle aby na pewno byłby dobry pomysł?

Przeanalizujmy to :)

Analiza SWOT


Mocne Strony

 • blog.pl to zbiór tysięcy doświadczonych blogerów, którzy przez lata robili to dla pasji
 • blogerzy blog.pl to często znane osobiściości świata rozrywki, biznesu, polityki, mediów (z pierwszych stron gazet)
 • Steem miałby domenę blog.pl :)

Słabości

 • Steem jako blockchain nie jest najlepszym miejscem by przechowywać format danych w jakim te blogi były prowadzone.Generalnie rzecz biorąc platforma wordpress pozwala na edycję wpisów za pomocą wręcz dowolnych tagów języka html i fragmentów kodu JavaScript. Z powodów bezpieczeństwa (aby do artykułunie można było wstrzyknąć niebezpiecznego kodu, ktory wyczyściłby Ci portfel), Steem zezwala tylko na ograniczony podzbiór tagów języka HTML, albo na formatowanie w składni Markdown. W praktyce przekonwertowanie wordpressowych wpisów by umieścić je w blockchainie Steem... było by baaardzo trudne.

 • Integracja blog.pl ze Steem była by dość trudna... trzeba było by nauczyć wszystkich na raz czym jest i jak działa Steem

 • Nasze głosy nie są jeszcze na tyle silne by wynagrodzić tak wielką grupę osób.Prawdopodobnie wielku atut Steema (możliwość monetyzacji treści), dla większości użytkowników byłby nieodczuwalny. Nasz Voting Power niebyłby w stanie zapewnić znaczących wypłat dla większości osób.

 • Co z tego, że ludzie zarabiali by kryptowalutę STEEM, skoro proces wypłaty byłby dla nich zbyt skomplikowany? Wiele osób mogło by stwierdzić, że to nie jest warte świeczki.

Szanse

 • Steem uratowałby efekty pracy tysięcy polskich blogerów
 • Steem mógłby uzyskać spory rozgłos w Polsce dzięki temu

Zagrożenia

 • Polska społeczność mogła by stracić swój charakter i stałaby się bezcharakterną papką.Za każdym razem, gdy jakaś społeczonść rośnie zbyt szybko, możliwe jest to, że w tym procesie mogą zaginąć kluczowe wartości, stanowiące o sukcesie danej społeczności w pierwszej fazie.

 • Steem i Steemit w Polsce są zbyt mało znane. Steem mógłby zostać źle odebrany i mogłaby się zacząć na niego jakaś nagonka.


Punkty powyżej są tylko przykładowe - mam nadzieję, że pomożecie mi dodać więcej punktów do tej analizy (potraktujmy to jako ćwiczenie) :)

Inne rozwiązania

Kupno innego serwisu to ekstremum, które w dodatku pewnie było by też nie tanie. A może są inne sposoby?

Przykładowo:

 • A może by tak tylko postarać się kupić bazę email tych użytkowników (Nie wiadomo czy to możliwe, ani ile tańsze by to było)
 • A może by tak napisać bota, który zaspamuje wszystkich blogerów komentarzami, że powinni się ewakuować na Steemit (wypisałem ten punkt, tylko dlatego, żeby był wpisany... że nie byłby to dobry pomysł, jestem przekonany - argumenty zostawiam do wymyślenia Wam :) )
 • A może należało by postarać się zorganizować jakąś akcje, która pomogła by tym blogerom dowiedzieć się o Steemit?
 • A może należało by przygotować profesjonalne dopasowane do tej sytuacji video (bądź kilka), pomagające przedstawić Steem i Steemit nowym osobom
 • A może tak naprawdę należało by tym blogerom utracić swoje blogi... część z nich pewnie nie zdąży zrobić eksportu danych. Zdesperowanych blogerów smutnych z powodu utracenia swoich wpisów być może łatwiej bylo by namówić na Steem, przypominając im, że tutaj coś takiego nie może się zdarzyć... bo to blockchain

Moje przemyślenia

Szczerze mówiąc uważam, że na obecnym etapie zakup blog.pl przez Steem byłby dość ryzykowny, a integracja tej platformy była by problematyczna i trudna w tak krótkim czasie. Społeczność Steem mogła by też nie być zachwycona decyzją Steemit, że nagle jedna społeczność narodowa jest faworyzowana nad inne.

Zakup bazy danych email, o ile byłby możliwy... na pewno nie byłby też tani, natomiast nie dawałby też nic pewnego. Tych użytkowników trzeba było by (brzydko mówiąc) skonwertować na Steemian. Skuteczność takiej operacji za pomocą generycznej wiadomości email... była by pewnie dość niska.

Pomimo tego wszystkiego, widzę tutaj jednak dużą okazję i pewne (być może niepowtarzalne) możliwości na ekspansje...

Opcja 1

Według mnie ciekawym pomysłem może być stworzenie kilkuminutowego profesjonalnego video, które adresowało by wszystkie problemy, z którymi właśnie teraz będzie musiał się zmierzyć każdy użytkownik platformy blog.pl.

Film tak stworzony opisywałby podstawowe mechaniki działania Steem i Steemit. Dzięki temu osoby, które trafiłyby tutaj dzięki temu filmikowi, byłoby częściowo wdrożone.

Wyobrażam sobie to jako kilka animowanych filmików o jakości podobnej do tej w której tworzą filmy chłopaki z kanału Prosta Ekonomia.

Być może właściwie zrobiony taki film, sam zacząłby być "viralem" wśród blogerów blog.pl

Koszt takiego filmu szacowałbym na kilka tysięcy złotych. Takie środki są według mnie do zorganizowania, czy to od Steemit Inc, czy nawet od samej społeczności, jeżeli by to rozegrać właściwie.

Opcja 2

Jeżeli nie możemy (albo nie chcemy) przejąć wszystkich blogerów z blog.pl, to może należało by się skupić na kluczowych osobach, które z naszej perspektywy świetnie by się tutaj dopasowały?

Jest nas tutaj trochę, być może każdy z nas byłby w stanie wskazać kilku blogerów z tej platformy, których ceni i których chciałby tutaj ściągnąć? Rozmowa indywidualna z 50-tką dobrych blogerów jest jak najbardziej możliwia i prawdodpodobnie była by o wiele bardziej skuteczna niż np. email.

W tej opcji natomiast musielibyście mi pomóc wybrać tych blogerów, których cenicie i do których macie kontakt.


Burza mózgów

Według mnie, coś mamy tutaj do zrobienia. Nie wydaje mi się, że powinniśmy przechodzić obojętnie wobec zamknięcia blog.pl. Co powinniśmy zrobić dokładnie? Nie wiem - dlatego właśnie napisałem ten post.

Wydaje mi się, że przydała by się mała burza mózgów. Chciałbym natomiast was prosić, by na tym etapie nie skupiać się na tym jak coś zrobić (np. jak dotrzeć do Prezesa Onet.pl - bo to są problemy które da się załatwić dość łatwo), na sam początek wydaje mi się, że bardziej powinniśmy się zastanowić co powinniśmy zrobić.

Dziękuje, że dotarliście do końca tego długiego wpisu. Bardzo jestem ciekaw co o tym wszystkim myślicie. Będę bardzo wdzięczny za konstruktywną krytykę. Mamy jeszcze trochę czasu by to wszystko ogarnąć, ale jest go nie za dużo.

Pamiętajmy też, że nie powinniśmy się bać tego, że to nie wyjdzie. Ostatecznie, jeżeli nic nie spróbujemy zrobić, to na pewno nic z tego nie wyjdzie :) Próbując możemy natomiast bardzo dużo się nauczyć :)